środa, 5 lutego 2014

Z wizytą u Cumulusa. Odpowiedzi na Wasze pytania.

1) Lizaq.pl: Czy wiatrówka Windy Wendy zmieniła się względem egzemplarza testowego?

Nie, krój wiatrówki jest identyczny jak w egzemplarzu testowym. Ze wszystkimi jego wadami i zaletami. (Odsyłam do testu) Krój pozostał dość obszerny, mało rowerowy. Uniwersalny. W sumie trochę szkoda, że nie wzięto pod uwagę moich zastrzeżeń…
Cumulus natomiast zdając sobie doskonale sprawę z małej trwałości nagrzewanego logo, w seryjnej produkcji je wyszywa z tyłu na kołnierzu. Widziałem, wygląda super.


2) Worek_foliowy (z podrozerowerowe.info): Woreczek na wiatrówkę, zintegrowany/oddzielnie/kolor?

Woreczek do wiatrówki jest oddzielnie, nie jest on zintegrowany. Wykonany jest z modelu materiału Pertex troszkę cięższego niż standardowy Quantum. Troszkę szkoda, że nie zdecydowano się na konsekwencję i nie otrzymujemy woreczka wykonanego z Pertexu GL, ale ten materiał jest po prostu cholernie drogi. Kolor woreczka jest zwykle taki sam jak wiatrówki, ewentualnie szary lub czarny.


3) Lizaq.pl: Wytrzymałość wiatrówki pod kątem wędrówek z plecakiem.

W tej kwestii Cumulus lojalnie stwierdza, że jest to ekstremalnie lekki materiał. Nie jest „do ciorania”. Windy-Wendy to raczej lekka opcja awaryjna, do okazjonalnego używania. Także zachowajmy rozsądek.


4) Łukasz (pytanie z korespondencji mailowej): Co słychać z płachtą biwakową od Cumulusa?

Na dniach (może już) na stronie CUMULUSA powinna pojawić się płachta biwakowa wykonana z Pertexu Endurance. Już są wyszyte, macałem więc potwierdzam. Jest to prosty model niewodoszczelny, bez klejonych szwów, bez zamka, jedynie ze ściągaczem w kapturze. Jej przeznaczenie to ochrona śpiwora od wilgoci podczas noclegu np. w namiocie (kondensacja) albo w jamie śnieżnej. Waga płachty to równe 140g!
W ciągu najbliższych kilku miesięcy powinna pojawić się również wodoszczelna płachta biwakowa wykonana z Pertexu Shield z klejonymi szwami. Jeszcze nie wiem jak będzie wyglądał otwór na twarz (jego zamknięcie). Cumulus raczej rezygnuje z zamka i w tej wersji. Przypuszczalnie będzie ważyła 220-230g.


5) Menel (z podrozerowerowe.info): Jedna rzecz mi nie pasuje.X-Lite200 i LiteLine200 różnią się praktycznie tylko kapturem i suwakiem a różnica w objętości to aż 70% (2/3,4).

Cumulus przyznał szczerze, że mogą występować różnice w samych woreczkach (niedokładności przy wyszywaniu) oraz drobne błędy w info na stronie. Taką różnicę, jak ustaliliśmy, powoduje przede wszystkim:
-zamek, który występuje w LL200, a nie ma go w XL200,
-trochę materiału z którego wyszyty jest kaptur w LL200, natomiast XL200 nie ma kaptura w ogóle,
-sam materiał. I tu muszę uderzyć się w pierś ponieważ w teście nowego XL200 pisałem, że Pertex Quantum vs Pertex Quantum GL wielce pod względem objętościowym się nie różnią. Owszem…różnią się. Spójrzcie na zdjęcie (XL200 z Pertexu Quantum po lewej i XL200 z Pertexu Quantum GL po prawej). Weźcie jednak pod uwagę, że worek od nowego XL200 jest leciutko szerszy.

Kiedy wziąłem do ręki sam shell na XL200 z Pertexu Quantum GL i shell na LL200 z Pertexu Quantum to po ściśnięciu w dłoni…tak, jest znacząca różnica.


6) Maciekk (kontakt mailowy): Jaka jest różnica między spakowanym XL200 a nowością w postaci śpiwora Magic 125.

Najlepiej zobrazuje to zdjęcie (po prawej Magic):

I na sam koniec, po takiej spontanicznej rozmowie z Jackiem, kilka słów do wszystkich „fachowców” internetowych co sieją głupoty na forach:
Po pierwsze: puch 850 cui nie jest wcale mniej trwały od tego 700 cui. Nie ma żadnej różnicy w długowieczności.
A do szycia Pertexu nie trzeba żadnych specjalnych maszyn.


5 komentarzy:

 1. 230 gram jak na wodoodporną płachtę robi wrażenie. Cumulus powoli awansuje na moją ulubioną firmę pucho-pertexowa... gdybym już nie miał sweterka to uśmiechnąłbym się do Incredilite. Mam nadzieję, że zaczną wprowadzać coraz więcej produktów odzieżowych. Montane i Rabowi przydałaby się solidna konkurencja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisze Upierdliwy Grzyb. A co na temat trojkacika przy kolnierzu, aby zamek zarostu nie lapal?! )))

  OdpowiedzUsuń
 3. zaroxshyj: Nie ma, nie będzie i nie myślą o tym w wiatrówce. W Incredilite jest.:)

  Dusza: Idą w ubrania, idą. Coś niecoś widziałem już...;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się z tą wypowiedzią na temat porównania trwałości puchu 850 i 700 zupełnie nie zgadzam, mam długie doświadczenie ze śpiworami puchowymi i zupełnie tego nie kupuję, dla mnie to opowiadanie bajek. Nie ma się co oszukiwać - trwałość puchu wraz z używaniem spada, stopniowo coraz gorzej się rozpręża. Przy tym samym parametrze termiki - puchu 850 jest po prostu mniej. Gdy puch zaczyna się gorzej rozprężać - więcej stracimy na puchu 850, bo puchu o gorszej rozprężalności po prostu jest więcej i sama jego ilość coś już daje. Mój śpiwór Lite Line 300 już wyraźnie słabnie po 2 latach używania, puch jest coraz bardziej zbity, byle wilgoć i traci połowę właściwości. A śpiwór Yeti o podobnej termice, ale z niższej jakości puchem (ten którego używałeś w Alpach) - pod tym względem jest dużo trwalszy, pomimo, że ma dużo dłuższy przebieg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No Panie Wilku. Sam sobie wręcz zaprzeczyłeś.:P Rozmawiamy o trwałości puchu samego w sobie. I ten niższej jakości, i ten o parametrach wyższych zbijają się podobnie.
   Natomiast prawdą jest, że tam gdzie puchu jest więcej jego zbicie będzie mniej zauważalne. Ale to już nie porównanie PUCHU, a ŚPIWORA jako całości.:)

   Usuń